۹۰ درصد خشکبار مصرفی کشور از تولیدات داخلی است

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران می گوید:

اکنون بین ۸۰ تا ۹۰ درصد آجیل و خشکبار مصرفی کشور از تولیدات داخلی است، حتی بخشی از این تولیدات به کشورهای متقاضی صادر می شود.
ایران اکونومیست –

‘مصطفی احمدی’ افزود: براین باورم که هر ایرانی باید از کالای کیفی تولید داخل کشور خود استفاده کند.
وی اظهار داشت: به دلیل کمبود تولیدات داخلی در برخی از اقلام آجیل و خشکبار چاره ای جز تامین نیاز کشور از مسیر واردات نداریم که این موضوع طبیعی است و ارتباط چندانی به دولت یا اتحادیه ها ندارد.
احمدی افزایش کیفی محصولات داخلی، کاهش هزینه های تولید داخل، ارایه محصولات با قیمت های متعادل و رقابت پذیری کردن محصولات داخلی نسبت به خارجی را از راهکارهای حمایت از تولیدات داخلی عنوان کرد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با بیان اینکه حجم تولیدات داخلی باید به اندازه مصرف و یا حتی بیش از آن باشد، تصریح کرد: تولید داخلی برخی از اقلام همچون گردو، بادام درختی، بادام زمینی نسبت به تقاضای داخلی کمتر است که همین امر می تواند باعث افزایش قیمت ها شود، اما برای تعادل قیمت ها در بازار بخشی از نیاز کشور تامین و وارد می شود.
به گفته وی، در ایام پرمصرف سال مثل ایام نوروز و ماه مبارک رمضان اگر بخشی از گردو مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین نشود، قیمت هرکیلو گردوی ایرانی به بیش از یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار ریال می رسد.
احمدی درباره وضعیت بازار بادام درختی افزود: اکنون تولید بادام درختی داخلی کفاف نیاز کشور را نمی دهد اما به دلیل کیفی بودن این محصول با نرخی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار ریال بالاتر از نوع خارجی عرضه می شود،این درحالیست که بادام خارجی به شکل فله ای و در سایز و اندازه های مناسب وارد می شود.
به گفته وی، تولید بادام زمینی (آستانه ) در گذشته بخش عمده بازار داخلی را تامین می کرد درحالی که اکنون به دلایل مختلف از جمله تغییر کاربری اراضی کشاورزی در این منطقه تولید این محصول به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.
وی با تاکید بر بالابودن کیفیت اقلام آجیل و خشکبار ایرانی نسبت به خارجی آن، افزود: بادام زمینی آستانه هرکیلو با قیمت ۲۶۰ هزار ریال (۲۶ هزارتومان) عرضه می شود درحالی که جنس خارجی آن کیلویی ۱۰۰ هزار ریال است و این تفاوت قیمت ۱۰۰ درصدی منجر به افزایش مصرف محصولات خارجی می شود که به نفع تولیدکنندگان داخلی نیست.
احمدی اضافه کرد: در واقع افزایش قیمت محصولات خوراکی منجر به کاهش مصرف می شود که ضربه ای به تولید داخل به شمار می رود.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار معتقد است برای حمایت از تولید داخلی باید هزینه های تمام شده تولید کاهش یابد تا محصولات با قیمت های متعادل عرضه شوند.
این مقام مسئول افزود: در برخی اقلام آجیل و خشکبار کشور همانند بادام هندی ما تولید داخلی نداریم بنابراین به دلیل وجود تقاضای بالا چاره ای جز واردات رسمی این محصول نیست تا بازار آن تامین شود در غیر اینصورت باید در انتظار ورود این محصول به شکل قاچاق و با قیمت های نامتعارف باشیم.
به گفته احمدی برخی اقلام همچون تخمه آفتابگردان به میزان کافی در کشور تولید می شود. امسال متاسفانه تخمه آفتابگردان خوی روی دست کشاورزان ماند زیرا هزینه های تولید داخلی این محصول بالاتر از نمونه خارجی آن است . به طور مثال تخمه فله ای ایران به نرخ بین ۱۰۰ هزار تا ۱۳۰هزار ریال است، اما تخمه فله ای خارجی کیلویی ۴۰ هزار ریال وارد می شود که در صورت فرآوری به نرخ ۶۰ تا ۸۰ هزار ریال می رسد، بنابراین مشخص است خریدار جنس را با قیمت مناسب خریداری می کند.
وی اضافه کرد: اکنون آنچه که روی دست کشاورزران خوی مانده باعث شده تولید کنندگان برای سال آینده انگیزه ای برای تولید این محصول نداشته باشند.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار به مردم توصیه کرد برای حمایت از تولید داخلی بهتر است حتی در صورت بالا بودن قیمت، انتخابشان مصرف محصول کیفی ایرانی باشد.
احمدی تاکید کرد، در واقع با افزایش تولید، کاهش هزینه های تمام شده و ارایه محصولات با قیمت مناسب می توانیم محصولات ایرانی را به نسبت محصولات خارجی رقابت پذیر کنیم.
به گزارش ایرنا، به تازگی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران اعلام کرد: آجیل و خشکبار شب عید و ایام نوروز تامین است و قیمت برخی اقلام آن نسبت به سال گذشته حدود ۱۰درصد کاهش دارد. با افزایش تولید در برخی اقلام آجیل و خشکبار همچون انواع تخمه، کشمش و انجیر با کاهش نسبی قیمت مواجه شده ایم.
همچنین امسال ۲۱۰ هزارتن پسته در کشور تولید شده که نسبت به پارسال افزایش دارد اما به دلیل صادراتی بودن این محصول نرخ آن ثابت مانده و کاهش قیمت نداشته است.

 

منبع: وب سایت رسمی اتاق اصناف تهران

 

کدخبر: 175