معاون اجرایی رئیس جمهور

آرامش در بازار حاکم است / مسئولیت تنظیم بازار شب عید با مجموعه نظام صنفی

 

	معاون اجرایی رئیس جمهور

 

 

معاون اجرایی رئیس جمهور با اعلام اینکه کاهش تعرفه‌ ۸ کالای اساسی با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی تصویب شد، گفت: وزرای صنعت و کشاورزی هر دو در خصوص تنظیم بازار مسئولیت دارند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از خبرگزاری ها، محمد شریعتمداری صبح امروز در حاشیه هشتمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق ایران در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: مسئولین تنظیم بازار شب عید مجموعه نظام صنفی هستند و در بخش‌های مختلف وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی مسئولیت امور را برعهده دارند.

وی افزود: برای هماهنگی این دو وزارتخانه اقداماتی در دولت در دست اجرا است و جلساتی نیز در این خصوص برگزار شده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور ادامه داد: در عموم کالاها شرایط مطلوبی برای تأمین نیاز شب عید وجود دارد و آرامش در بازار حکم فرماست.

وی تصریح کرد: کمیسیون نظارت با ریاست فرمانداران در استان‌ها درحال برگزاری است و مسئله بازار را در همه مناطق تحت نظر دارند.

شریعتمداری گفت: ایجاد نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا برای عرضه کالاها با قیمت کمتر نیز در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: در برخی اقلام نیز احساس کردیم برای تنظیم بازار نیازمند اقدامات ویژه ای هستیم به همین منظور کاهش تعرفه‌ها اعمال شد و همچنین اقدامات ذخیره سازی با کمک بخش خصوصی صورت پذیرفت تا کمبودهای احتمالی نیز رفع شود.

معاون اجرایی رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که چرا در چند ماه مانده به شب عید و انتخابات ریاست جمهوری بدون جلب رضایت وزارت جهاد کشاورزی به یک باره تعرفه واردات ۸ کالای اساسی و حساس کاهش یافت، گفت:  هر تغییری در نظام تعرفه باید به پیشنهاد وزارتخانه ذی ربط صورت گیرد تا قابلیت طرح در دولت داشته باشد.

وی افزود: تعرفه‌ها اگر قرار است تغییر کند قانونگذار اعلام کرده که با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی باشد و کمیسیون ماده یک نیز موضوع تعرفه‌ها را در کشور ساماندهی می‌کند و در نهایت باید اذعان داشت که تغییر در نظام تعرفه‌ها با طی شدن این مراحل صورت می‌گیرد.

رئیس ستاد تنظیم بازار ادامه داد: برای برخی از اقلام نیز تمهیدات فصلی داریم و تعرفه‌ها را کاهش می‌دهیم تا در زمان برداشت محصول حمایتی از تولیدکنندگان صورت گیرد و بعد از فصل برداشت که باید کالا در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد اجحافی در حق آنها انجام نشود.

وی برای توضیح بیشتر گفت: با پیشنهاد وزارتخانه‌های تولیدی تعرفه‌ها را تغییر می‌دهیم و محدودیت‌های مقداری را نیز برطرف می‌کنیم. این کالاها برای زندگی مردم تأثیرگذار هستند و باید برای کنترل امور مصرف کننده و تولیدکننده را به صورت همزمان در نظر گیریم.

 

منبع : وب سایت رسمی اتاق اصناف ایران

 

کد خبر : 170